Новий податковий кодекс

Для забеспечення ефективності функціонування податкової системи необхідно закласти до податкового кодексу такі механізми, що максимально нейтралізують людський фактор. А саме:

1. До обов'язків податкової адміністрації додати:

— щоквартальний випуск безкоштовного інформаційного бюлетеня з повним переліком усіх ставок податків, зборів та відрахувань, термінів та порядку сплати. Надавати бюлетень за першою вимогою платників.

— місцева податкова адміністрація обов'язково повинна мати власний Інтернет ресурс з повною інформацією і електронною поштою для зворотного зв'язку. Термін надання відповідей на питання платників не більше 24 годин з наданням докладної інформації про всі податки, збори та відрахування, ставки і терміни їх сплати та звітності по конкретній особі або підприємству.

— розробити єдину форму звітності для малих форм підприємництва і приватних осіб розміром не більше одного листа А4, бланки надавати безкоштовно, для підприємств бланки звітності не повинні відрізнятись від бухгалтерських форм.

— встановити для малих форм підприємництва і приватних осіб період звітності не частіше 1 раза на рік, для підприємств 1 раза на квартал

— Вся звітність приймається в одному вікні, або на сайті податкової адміністрації з обов'язковою відміткою про отримання.

— Вказати кожному платнику номер єдиного рахунку

з реквізитами банку і отримувача для сплати всіх податків однією сумою.

— На підставі звітності надавати державному казначейству розпорядження про розподіл коштів з єдиного рахунка на різні податки і в різні фонди.

2. В новому податковому кодексі:

— Скоротити кількість податків всі податки, нарахування на зарплату та відрахування від зарплати (в тому числі соцстрахування) не можуть в сумі перевищувати 30 відсотків. Їх бажано замінити податком з доходів фізичних осіб з подальшим розподілом коштів у відповідні фонди.

— встановити неоподатковуваний мінімум з розрахунку середнього доходу на одного члена сімї в розмірі не меншому величини подвійного прожиткового мінімуму.

— Обмежити максимального сумарного відсотку місцевих податків на одного суб'єкта оподаткування.

— Податковий кодекс і відповідні закони на які він посилається повинні містити комплекс положень, нормативів та методичних рекомендацій. Будь які документи, які мають відношення до оподаткування і податкової звітності не мають сили без посилання на них у відповідному податковому законі. В обов'язковому порядку вони мають друкуватись як додаток до Закону.

— Ставки податків розрахувати таким чином щоб підприємство витрачало від прибутку загалом на податки, збори, нарахування, та відрахування:

б) Малі підприємства не більше 30 відсотків;

в) Середні підприємства не більше 40 відсотків

г) Великі підприємства не більше 50 відсотків

тобто не більше критичної суми, що може позначитись на можливості функціонування і розвитку.

— Замінити непрямі податки податком на капітал, який буде сплачуватись з майна та заощаджень (в Україні та за кордоном) і т.д. сума яких перевищує на нинішній день скажімо 800 тис.грн. (тобто сума, в яку вкладається вартість житла, та особистого майна середньо-статичної сім'ї.

Бухгалтерський аутсорсинг

Це й був перший аутсорсинг, що і зараз ґрунтується на принципі поділу праці й розумінні, що кожний повинен робити те, у чому найбільш сильний. Раніше цей принцип у компанії уявляли собі як систему чорних ящиків. Чорний ящик — це людина або компанія. Ви не знаєте, що в ньому відбувається, але ваше завдання знати, що повинно бути на вході й на виході. На вході ви вкладаєте гроші й вимоги стандарту на продукт або послугу, і якщо на виході одержуєте те, що вам потрібно, те вже не важливо, що перебуває усередині цього ящика. 

Закордонним словом "аутсорсинг" (outsourcing) прийнято називати передачу на контрактних умовах деяких внутрішніх функцій підприємства "на сторону". 

На Заході аутсорсинг як стратегія менеджменту культивується давно. У публікаціях на цю тему згадується класичний приклад компанії "Форд", що вперше передала один з бізнесів-процесів сторонньому виконавцеві.

Якщо подивитися, як розвиваються такі послуги за кордоном, то легко побачити: там подібна практика поставлена на потік. Більшість невеликих фірм (та й багато великі!) взагалі не містять штатних бухгалтерів. І це зрозуміло. Наприклад, у США або Великобританії бухгалтерія — це технічна робота, що зводиться до правильної реєстрації всіх коштів бізнесу й заповненню стандартних форм звітності. А таку кропітку й точну, але не занадто складну роботу повинні виконувати кваліфіковані фахівці, яких саме й можна знайти в консультаційних компаніях.

У нас же бухгалтер — людина, скоріше, творча. Запити українських підприємців часом просто нездійсненні. Звичайно від бухгалтера вимагається зробити усе так, щоб компанія заплатила в бюджет сущі копійки. І податкове відомство залишилося б при цьому задоволеним. Або ж, як мінімум, спокійним. Отож, у випадку використання бухгалтерського аутсорсинга подібне проходить далеко не завжди, оскільки навіть в Україні "зовнішні" бухгалтери працюють за правилами. Саме ця обставина істотно знижує в очах наших ділових людей переваги бухгалтерського аутсорсинга. А насправді їх чимало. І вони всі частіше змушують підприємців уважніше придивлятися до зовнішнього сервісу.

Ще один фактор — посилання підприємців, що купувати бухгалтерію як послугу дорого й информаційно небезпечно. Але це тільки посилання. Реально передача функцій спеціалізованої компанії дозволяє знизити операційні витрати, зокрема, витрати на оплату праці (податки  у пенсійний фонд платити не треба), зміст робочих місць (оренда офісу, комп'ютерне й програмне забезпечення), знижуються адміністративні витрати (знімається необхідність контролю за діяльністю штатних співробітників), знижуються податкові ризики й т.д.

Що ж стосується інформаційної безпеки, то тут судити важко, але є кілька доводів знову ж на користь аутсорсера. По-перше, якщо на підприємство приходить перевірка, де бухгалтерські документи перебувають не в офісі, це дозволить відбити, так сказати, першу хвилю атаки. По-друге, аутсорсингові фірми, як правило, дуже піклуються про лояльність співробітників, використовуючи для цього різні методи, у тому числі й економічні. По-третє, угода про комерційну таємницю є частиною договірних відносин, і відповідальність аутсорсера отут вище.

Дещо про бухгалтерський аутсорсинг.

Так що бухгалтерський аутсорсинг — це всього-на-всього можливість передоручити облік всіх фінансових питань спеціалізованій фірмі. 

Зовсім не обов'язково мати власну бухгалтерію. Замість цього можна скористатися послугами аутсорсинга, а простіше говорячи — передати всі справи, пов'язані з бухгалтерією, сторонній компанії або частці фахівціві. Такий варіант підійде тим, хто хоче заощадити й зробити свій бізнес мобільним. Втім, і тим, кому просто ніколи возитися із численними фінансовими документами й бланками звітності.

Все частіше українські компанії переходять до використання аутсорсинга, тобто зовнішніх професійних сервисів. Дивовижне колись слово вже не лякає підприємців, у тому числі й керівників невеликих компаній. Однак не варто забувати, що прагнення позбавити себе від бухгалтерської тяганини таїть у собі чимало небезпек і труднощів. Особливо якщо мова йде про аутсорсинг бухуобліку. Адже бухгалтерія — це  ваші гроші, і ваша відповідальність.